Kiss Katalin független pénzügyi tanácsadó oldala

Öngondoskodás

 

 

Elérkezett az az idő, amikor mindenkinek gondolnia kell arra, hogy félretegyen rövid távon betegség, baleset, munkahely elvesztése, hosszú távon pedig gyermekei, idős szülei támogatására, lakhatása megoldására, és természetesen saját nyugdíjas évei anyagi biztonságára!
Látjuk pl. a német, osztrák nyugdíjasokat, ahogy boldogan utazgatva töltik az időt, mi pedig még csak most szembesülünk vele, hogy az állami nyugdíj már nem lesz elég a puszta megélhetésre sem. Szerencsésebb országokban természetes, hogy a megszületendő gyermek tandíjára félre kell tenni, hogy kihasználják az államilag támogatott lakástakarék-pénztárakat, és a munkába állás első napjától elkezdik a nyugdíj célú megtakarításokat.
Már az Alkotmányban rögzített öregségi ellátás sincs érvényben, az új Alaptörvény gyermekeink kötelességévé teszi a szülőkről való gondoskodást.

Nézzük, milyen megoldások vannak a nyugdíj kiegészítésre!
A NYESZ számla nagyon rugalmas, egy évben egyszer egy nagyobb összeget éppúgy be lehet fizetni rá, mint sokszor keveset, kivenni viszont csakis akkor lehet, ha eljött a nyugdíjkorhatár.
Az önkéntes nyugdíjpénztár a kicsit óvatosabb megtakarítóknak való, akik szeretik rábízni magukat egy vagyonkezelőre. A rugalmasság itt is megvan, akárhányszor lehet egy évben befizetni, és 20% adójóváírás is gyarapítja forintjainkat. 10 év után a hozamokhoz kamatmentesen hozzáférhetünk, ha szükségünk lenne rá.
A biztosítások jóval komplexebbek, ezért érdemes tanácsadót igénybe venni. Igaz, ez a legdrágább, mégsem szabad azonnal leírnunk őket, mert itt nem pusztán befektetésről van szó, hanem bizonyos kockázatok kivédéséről – egy nyugdíjbiztosítás akkor is fizet, ha az ember meghal, megbetegszik, megrokkan, vagy szép nyugodtan eléri a nyugdíjkorhatárt. Sokaknak azért jó a biztosítás, mert ezek révén saját magára kötelezővé teszi az ember a rendszeres díjfizetést, tehát, aki egyébként elhanyagolná az öngondoskodást, az is kénytelen hónapról hónapra félretenni, ha már egyszer aláírta a szerződést. Több olyan konstrukció van a piacon, amelyik garantált kifizetést ad, tehát akit megnyugtat, hogy 20-25 év múlva egy előre meghatározott összeget kap, annak is jó választás lehet. Akitől nem idegen a nagyobb kockázatvállalás, az a garancia nélküli unit-linked biztosításokat is választhatja, itt a befizetett pénz befektetési alapokba, különböző értékpapírokba, kötvényekbe és részvényekbe kerül, és ezek hozamától függ a majdani kifizetés.

Szeretné euróban, dollárban, aranyban fialtatni megtakarítását? Erre is van már legális, akár havi 50 eurótól elérhető lehetőség!